.Portál RTVS pre nepočujúcich a nevidiacich

Úvodná stránka RTVS DokoránNa začiatku roka 2017 nás náš klient RTVS prizval k veľmi zaujímavému a prospešnému projektu nazvanému RTVS Dokorán. Spoločne s Asociáciou nepočujúcich sme pracovali na bezbariérovom webe s názvom dokoran.rtvs.sk, ktorý obsahuje archív videí, špeciálne upravený pre nepočujúcich a nevidiacich. Na tejto stránke môžu užívatelia nájsť filmy, seriály, dokumenty, rozhlasové hry a rozprávky z produkcie RTVS.

Aj keď to najprv vyzeralo, že bude treba vytvoriť dva nezávislé weby ‒- jeden pre nepočujúcich a druhý pre nevidiacich ‒ nakoniec sa nám podarilo vyvinúť riešenie, ktoré umožnilo oba projekty spojiť do jedného, komplexného, ale flexibilného riešenia.

Pretože nešlo o úplne bežné zadanie, ktoré by sme riešili každý deň, začali sme s dôkladným skúmaním štandardov a zvyklostí pri riešeniach podobných projektov. Zistili sme, že weby pre slabozrakých majú často bežnú webovú šablónu s menším využitím grafických prvkov. V lepšom prípade sa niektoré časti webu dajú zväčšiť.

Úvodná stránka RTVS DokoránKeď však nevidíte úplne dokonale, je pre intuitívnu a logickú orientáciu na stránke kľúčová jej prehľadnosť. Preto v tomto projekte zohral hlavnú úlohu náš grafik Peter. Namiesto zväčšovania textu zvolil na dosiahnutie čo najväčšej prehľadnosti maximálne jednoduchú grafiku a vhodnú typografiu. Inšpiroval sa napríklad intuitívnym ovládaním X-box menu, v ktorom sa vyzná aj malé dieťa. Na ovládanie nami vytvoreného webu možno používať klávesnicu – na stránke sa pohybujete dopredu a dozadu. Miesto, na ktorom sa nachádzate, je znázornené výrazným obdĺžnikom. Nevidiacim užívateľom uľahčuje orientáciu hlasová navigácia.

Web Dokorán spĺňa najprísnejšie štandardy AAA vyjadrujúce kontrast textu a pozadia. Na dosiahnutie tohto sa RTVS vzdala bežnej farebnosti grafických prvkov. Preto je web čiernobiely, čo je výhodné aj pre farboslepých užívateľov. Čierne pozadie v tomto prípade neznamená len elegantný vzhľad, ale aj užitočnú pomôcku v prípade nočného sledovania videa.

Na stránke sú dva typy videí ‒ pre nepočujúcich sú vybavené titulkami, ktoré sú vypálené priamo do videostopy. Nevidiaci majú videá so zvukovou stopou, ktorá opisuje dej na videu.

Web sme spustili v polovici júla a už teraz má stovky registrovaných užívateľov. Registráciu musí portál žiadať z dôvodu autorských práv k jednotlivým dielam. Tá prebieha buď prostredníctvom Asociácie nepočujúcich, alebo prostredníctvom Knižnice pre nevidiacich v Levoči.

Máme veľkú radosť z kvalitného výsledku našej práce, ktorá prebiehala spoločne s tímom nášho klienta, a veríme, že pomôže spríjemniť život mnohým ľudom na Slovensku.

< späť na www.comsultia.com

.Klienti

SKY PARK RTVS Digitalpark Svet Zdravia Muziker Markíza Dôvera zdravotná poisťovňa Wineplanet Slovenská národná galéria Penta Investments Bory Bory Mall Cresco Ewamco Medik Roka Pri Mýte Frou Frou Dôverun Digitalgolf